monika_sesja__27.JPG IMG_9443.JPG

Mam gest

Pierwszy symbol użyty we fladze jest rysunkiem z tkaniny, która powstała podczas pierwszego lokcdownu. Rysunek przedstawia znany i często w historii Polski stosowany znak palców rozpostartych w geście Victorii, z zaznaczeniem odległości między nimi. Symbol oddaje frustrację i bezradność, w której znalazło się podczas pierwszego lockdownu wielu mieszkańców krajów na całym świecie.

Po wyborach prezydenckich, kampanii wyborczej z elementami propagowania mowy nienawiści, flagi ze znakiem V zyskują nowy, krytyczny wydźwięk. Okazało się jednak, że zło może mieć jeszcze większe rogi. Procedowanie przez Trybunał Konstytucyjny ustawy antyaborcyjnej w czasie drugiej fali pandemii okazało się być makiawieliczną intrygą. Parlamentarna większość wyprowadziła ludzi na ulice, narażając ich na utratę zdrowia i życia. Wicepremier wygłosił orędzie, w którym szczuł jedne grupy społeczne na drugie, ignorując opiekuńczą rolę państwa.
Symbol widniejący na kolejnej pandemicznej fladze z okresu drugiego lockdownu jest powszechnie znany jak symbol diabła, kojarzony głównie z subkulturą heavymetalową.
Natomiast może mieć inne znaczenie, w zależności od religii i narodowości. Oznacza miłość lub uwielbienie.

Mam gest to druga covidowa flaga Drożyńskiej mówi: uważaj, nie ufaj, sprawdzaj. Polityka to wojna prowadzona z użyciem populistycznego języka troski. Bądź blisko z bliskimi.


Flagi były prezentowane w ramach Biennale Warszawa, w Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Arsenał w Poznaniu, BWA w Katowicach, Zielonej Górze, Tarnowie, Galerii Bielskiej, Biurze Wystaw, BWA Wroclaw Główny, Trafostacji w Szczecinie, Krakauer Haus w Norymberdze, w Londynie, Tel Awiwie oraz Liverpoolu.