Pozdrowienia/Kosmos

IMG_8647.JPG IMG_8646.JPG avers.jpg revers.jpg

Pozdrowienia/Kosmos

"Otwarłem drzwi na korytarz, by przewietrzyć pokój; w hotelu, o ile mogłem się zorientować, panowała cisza; (...) zamknąłem drzwi na zatrzask, usiadłem, na środku pokoju i jąłem zmagać się z samym sobą.(...)Każda krytyczna refleksja była jakby zanurzona w miodzie, spowijał ją paraliżująco jakiś kogelmogel głupkowatego samozadowolenia, każda ociekała syropem dodatnich uczuć,(...) Potop miłości bliźniego rozsadzał mi czaszkę; szczególnie zaś dolegało, mi to, co najlepiej może określą słowa „parcie ku dobru".1

Pozdrowienia/Kosmos to praca wykonana techniką haftu ręcznego na pocztówce antykwarycznej. Kartka została wysłana do adresata, ale jak wynika ze stempla pocztowego, nie z miejsca gdzie została kupiona. Ta droga, między miejscem skąd pochodzi pocztówka a miejscem skąd została wysłana do adresata, stała się inspiracją do zrobienia haftu. Jest to opowieść o doskonałości i niedoskonałości pamięci.
Fotografia na pocztówce przedstawia Hotel Kosmos wybudowany z okazji Roku Kopernikańskiego w 1973 w Toruniu. 2Budynek nie przetrwał do dzisiejszych dni, został zburzony w 2007 by zrobić miejsce nowemu hotelowi. Przetrwały uczucia wyrażone gestem nadania pozdrowień.
Relacja Bogdana i Jolanty – adresata i adresatki rysuje się w tym przypadku przez pamięć jednych o drugich. Wysnuwam wniosek oparty na własnym doświadczeniu, że nadawca zapomniał wysłać kartę. Natomiast pamięć ta jest niedoskonała i przepełniona wzruszającą czułością. Konstrukcja pamięci jest krucha, zarazem fundament wzajemnie pielęgnowanych uczuć jest podstawą do jej pielęgnacji.
Czym jest pocztówka wysyłana z pozdrowieniami? Jeśli nie wyrazem miłości komunikowanej dzięki pamięci?
Znaki które rysuję nitką na papierze są zapisem „odzyskiwania pamięci". Jako osoba, która weszła z zewnątrz w posiadanie pocztówki, czuję się jak obcy podglądacz. Patrzę na to co nie powinnam, uczestniczę w tym co nie znajome. Tworze troskliwe spojrzenie, które zapisuję haftem na kartce.
Każdy gest, słowo, myśl mogą kształtować przyszłość kolejnych pokoleń. Ta przyszłość zajmuje mnie w aspekcie ogólnoludzkim i jednostkowym. Ukrywa się pod postacią codziennie wykonywanych mikro gestów. Miłość, troska, wdzięczność jest jednym z najważniejszych zasobów, gwarantujących przyszłość, wypełnioną głębokim szacunkiem do życia.
Na odwrocie pocztówki jest napisane „Serdeczne pozdrowienia zasyła Bogdan". Zasyła je do Jolanty, która być może na nie czekała. Pracą Pozdrowienia/Kosmos czynię podobny gest – zasyłam serdeczne pozdrowienia do wszystkich, którzy ją będą oglądać, z nadzieją że tą życzliwość przekażą dalej, następnym pokoleniom.
-------------------------------------------------------

Pozdrowienia/Kosmos, 2020
haft ręczny na pocztówce vintage, 10 x 15 cm,
wymiary w ramie: 20 x 30 cm