two_embroidery_esey_m_drozynska2020.jpg two_embroidery_esey_m_drozynska2020_7.jpg two_embroidery_esey_m_drozynska2020_4.jpg two_embroidery_esey_m_drozynska2020_2.jpg male.jpg

Dwa/Pół

Seria prac Obrus
Obrusy zostały wyhaftowane. Z użyciem ikonografii języka migowego, symboliki tatuażu więziennego, alfabetu Morse'a, alfabetu Braille, znaków drogowych, ewakuacyjnych, ostrzegawczych, tablic informacyjnych, ikonografii ustrojów politycznych, log korporacji, grafik ilustrujących ruchy społeczne, gestu Victorii, alfabetu gruzińskiego, arabskiego, africans, graficznych rysunków gwiazdozbiorów. Każda praca porusza inną tematykę. Każdy obrus jest wieloskładnikowym esejem, w którym buduję wspólnotę komunikacji i doświadczenia. Pierwotnie obrusem nazywano ścierkę. Brusić/bruszenie to staropolskie ścieranie, dopiero w późnym średniowieczu nakrywano nią stół. W obrusie ścierają się teksty, znaki, obrazy oraz wspólnoty.

Obrus jest płaszczyzną spotkania. Łączy kubek, talerz, dłonie, ciało, myśli gościa i gospodarza. Wszyscy żyją pod gwiazdozbiorem, zdystansowani, bliskość jest zagrożeniem. Język jest poplątany, niebieski i zrobił się na nim supeł. Litery są ornamentami. Gesty są słowami. Logika, rozum i proporcje nie sprawdziły się. Kompot jest cierpki, zupa jest słodka, ciasto jest gorzkie. Dłonie na obrusie są połączone i bezpieczne.

Dwa/0,5/pół

„To tylko liczby. (...) Szanujemy liczby, uważamy, że mówią prawdę. Liczby to ostatni szaniec współczesnej wiarygodności. Liczby to także najlepszy sposób na zamrożenie rzeczywistości – przeniesienie jej w rejony abstrakcji.(...) liczby wyjaśniają świat – w każdym razie sądzimy, że wyjaśniają. Liczbami operują wielkie organizacje międzynarodowe, korporacje, rządy Pierwszego Świata. Posługują się nimi w takim celu, w jakim zawsze wykorzystywana była wiedza: aby umacniać różnice, budować władzę, kształtować korzystną dla siebie przyszłość."1

Obrus trzeci został oparty na liczbach. Język liczb stworzył świat Covid-19. Liczby dotacji, zapomóg, spadków, wzrostów, zgonów, zarażeń, wyzdrowień, bankructw, bezrobocia. Bezpieczna liczba to 2. Podobno dwa metry to odległość potrzebna do zachowania zdrowia. Pół to miara nadziei. Podzielone na pół symbole sierpa i młota, kół w logo MasterCard. Jakim zmianom ulegną systemy polityczne i gospodarcze? Czy pójdą w kierunku polityki troski czy pogłębiających się nierówności?
Wymyślam nowy sposób narracji, dla stworzenia nowego świata. Językomowę z dodatkiem astrologii. Użyłam ikonografii i symboliki języka migowego, symboliki tatuażu więziennego, alfabetu Morse'a i Braille, tablic ewakuacyjnych i ostrzegawczych, ikonografii ustrojów politycznych i gospodarczych, grafik ilustrujących ruchy społeczne, alfabetów. Rozmieszczam je analogicznie do układów gwiazdozbiorów, traktuję jak ornamenty. Rozum i logika jest narzędziem poznawczym liczb. W jezykomowie narzędziami poznawczymi jest intuicja, uczucia, emocje i podświadomość.

I don't know, najczęściej powtarzana w rozmowach, telewizji, prasie fraza odnosząca się do sposobów przenoszenia wirusa, ilości zarażonych, życia w czasie i po pandemii. Zapisana w języku broken english, będącym lingua franca dzisiejszych czasów, gdy mobilność, podróżowanie, migracje są powszechne. Dostępność tułania się po świecie jest jedną z przyczyn pandemii.

1. Martín Caparrós Głód Wydawnictwo Literackie 2016 str 124
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dwa/Pół
hatf ręczny na tkaninie.
160x220 cm
2020


Dwa/Pół jest jedną z serii prac Obrus.
Tu można zobaczy resztę tkanin z serii
http://monika.drozynska.pl/projekty/70/15/Obrus

http://monika.drozynska.pl/projekty/72/15/Glod-Exit

czytaj więcej

Stach Szabłowski

Doskonały fantom strachu   Czyli haftowanie nowej normalności



Karol Sienkiewicz 
Niepokoje, solidarność, sprawstwo, wyobraźnia




 

 

 

 

 

 

 

 

1Martín Caparrós Głód Wydawnictwo Literackie 2016 str 124