Stworzenie śwtata

Seria prac którą zrobiłam z moim synem Tymonem Słapakiem.

Najbardziej znany jest kierunek, kiedy to człowiek, ze człowiekocentrycznej perspektywy opowiada o tym, jak powstał świat. Zadałam sobie pytanie, czy to jest w ogóle możliwe, czy można opowiedzieć historię powstania świata zwierzęto-, roślinocentrycznie. I czy możliwe, aby takie opowieści były równoważne? Czy możemy myśleć o świecie w szerszym aspekcie, ale też ze świadomością władzy, jaką posiadamy nad światem?
W naszych rysunkach najpierw był kalmar i żółw. Żółw zjadł motyla i zamienił się w ptaka, który roznosił swe geny wśród ryb i ryby zaczęły latać. Poleciały na stepy, gdzie zaczęły żyć z małpami i po stu latach urodził się pierwszy nietoperz.

"Stworzenia świata" to seria rysowanych wielkoformatowych tkanin, których elementy powstają w ramach warsztatów z dziećmi. Omawiamy wybrany temat, rośliny, zwierzęta, planety czy bakterie, czasem towarzyszy nam naukowiec lub naukoznawczyni, która dzieli się swoją wiedzą i odkryciami w temacie. Warsztaty prowadzę zawsze z Tymonem. Hipotezy które powstają na spotkaniu notujemy rysując na materiale pisakami.
Do tej pory powstały cztery „Stworzenia świata" we współpracy z galeriami: Księgarnia/wystawa, Labirynt z Lublina oraz BWA Olsztyn. "Stworzenia świata" były prezentowane na wystawie "Co dwie sztuki to nie jedna" w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (2020).
Zdobyły Grand Prix Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu (2019) 

czytaj więcej