flaga_nr_1.JPG flaga_nr_1_zblizenie.jpg P1010647.JPG P1010121.JPG P1010131.JPG

Flagi

Seria prac Flagi to obiekty wykonane techniką haftu ręcznego na białej tkaninie czerwoną nitką.
Na materiale zostały przepisane (haftem) teksty piosenek, wierszyki, powiedzenia, wyliczanki.
Flagi powstały we współpracy z różnymi grupami osób w ramach kilkudniowych otwartych warsztatów performatywnych w przestrzeni miejskiej lub galeryjnej.
Do tej pory zostały zrealizowane cztery flagi.

Flaga nr 1 została wyhaftowana tekstem piosenki Marleny Dietrich Lili Marlen, której puszczanie w radio było zakazane podczas II wojny światowej, ponieważ studziła nastroje wojenne u niemieckich żołnierzy. Utwór opowiada o historii miłości i rozstaniu kochanków tańczących w świetle latarni. Haft w języku niemieckim. Flaga nr 1 powstała w ramach niemiecko-polskiej współpracy Kraków-Norymberga. Dom Norymberski Kraków, Dom Krakowski, Norymberga.

Flaga nr 2 została wyhaftowana tekstem piosenki Balqees Ahmed Fathi. Jest to cover w rytmie muzyki dance tradycyjnej pieśni jemeńskiej opowiadający o wróbelku poszukującym miłości wiosną. Haft w języku arabskim. Flaga nr 2 powstała we współpracy z polskim muzułmankami konwertytkami z Centrum Muzułmańskiego w Poznaniu. We współpracy z Teatrem Polskim w ramach festiwalu Bliscy nieznajomi.
http://monika.drozynska.pl/news/30/17/Muzulmanki-w-Poznaniu-Nie-wiem-co-powiedziec

Flaga nr 3 została wyhaftowana tekstem piosenki Money Pink Floyd. Powstała we współpracy z rodzicami artystki, którzy są emigrantami i mieszkają w Wielkiej Brytanii. Podczas haftowania flagi powstał film dokumentalny opowiadający o osobistych doświadczeniach ekonomicznych i społecznych życia w Polsce i UK. Haftowanie odbywało się w domu rodziców artystki, po obiedzie. Lancaster, Wielka Brytania.

czytaj wiecej

Flaga nr 4 została wyhaftowana tekstami litewskich piosenek ludowych, wyliczanek oraz powiedzonek o relacjach litewsko-polskich. Haft w języku litewskim. Flaga nr 4 powstała we współpracy z Polkami i Litwinkami mieszkającymi w Wilnie. Podczas haftowania flagi powstał film dokumentujący proces pracy, wyborów tekstów i osobistych trudnych relacji i stosunków Polaków z Litwinami. Współpraca z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia z Gdańska i Galerią Artifex z Wilna w ramach Wilno Gallery Weekend.
http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/quotkwasemquot-podszyta-flaga-quotpolsko-litewskaquot
http://www.radiowilno.lt/pl/wiadomosci_i_rozmowy/wywiad-z-monika-drozynska-82

Flaga nr 5 to spektakl teatralny w formie warsztatu hafciarskiego. Flaga haftowana w języku polskim z osobami mieszkającymi i pracującymi w Warszawie. W projekcie wzięli udział aktorzy i aktorki, profesjonalni i amatorzy. Warsztat zrealizowany w formie spektaklu na scenie teatralnej, stał się krytyką sztuki partycypacyjnej i zaangażowanej społecznie. Wszystkie odcinki spektaklu były reżyserowane, ale także miały przestrzeń do działań performatywnych. 

„Flaga nr 5" została nagrodzona w drugiej edycji programu Placówka, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Projekt "Flagi" był prezentowany na wystawie indywidualnej Moniki Drożyńskiej  "Kwas 2" w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

czytaj więcej