« wróć do listy projektów

projekty

Kwas

hafty, tkaniny,
  • zestaw_do_nakrycia_stolu_2.jpg
  • IMG_4558.JPG
  • P1010614.JPG
  • P1010699.JPG
  • P1010695.JPG
Na wystawie zaprezentowane zostały cztery flagi.
Flaga Unii Europejskiej wykonana została ze sfermentowanej tkaniny (artystka użyła kwasu z buraków) i została przymocowana do kwitnącej gałęzi drzewa. Fermentacja buraków to biologiczny proces. Czy w podobny sposób można odczytać tożsamość europejską? Jako efekt oddolnego, organicznego fermentu, procesu spotkania i rozmowy? Jego efektu nie można do końca zaplanować, a poczekać na połączenie i przemianę poszczególnych składników.

Unijna flaga Drożyńskiej po zdjęciu z żyjącej gałęzi drzewa przekształca się w obrus do nakrycia stołu przy którym można usiąść, porozmawiać i zjeść wspólny posiłek. Flaga Drożyńskiej dekonstruuje tożsamość, czy to europejską, czy narodową, budowaną jako projekt polityczny i określają ją jako proces organicznej fermentacji, efekt spotkań. Inny, z tej perspektywy, przestaje być zagrażającym narodowi wrogiem, a staje się elementem nieodzownym do stworzenia siebie.

Na trzech pozostałych flagach wyhaftowane zostały teksty piosenki, fragment z prasowego artykułu, cytaty z książki i wiersza odnoszące się do społecznych, politycznych i kulturowych zagadnień. Wykonane ręcznie pozostają surowe, przywodzą na myśl niedokończone szkice. Flagi wykonane zostały wspólnie z grupą ludzi: polskimi muzułmanami, rodzicami artystki, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii. Proces tworzenia prac jest ważnym elementem pracy Drożyńskiej.

"Kwas"
Artifex Gallery, Wilno
Kuratorki: Agnieszka Kulazińska-Grobis, Aleksandra Księżopolska

We współpraca z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia z Gdańska w ramach Wilno Gallery Weekend.